Krehká identita Jána Baltazára Magina

Autor: Eduard Grečner | 14.1.2013 o 14:10 | (upravené 14.1.2013 o 14:19) Karma článku: 6,81 | Prečítané:  582x

Asi by bol tento vynikajúci znalec práva a antickej literatúry veľmi prekvapený, keby zvedel, že ho niekto po 152. rokoch od narodenia (10. januára)spomenie, ba pripomenie, že aj jeho dielo je zdigitalizované a tak na stáročia zachované. Bol to prenikavo mysliaci vzdelanec, ktorý vyštudoval vo Viedni v slávnom Pázmáneu, stal sa kňazom, veď v tých časoch chudobnému nadanému mládencovi iba cirkevné školy dovolili a umožnili študovať. Bagin napísal viacero diel, na svoju dobu významných "básní" ako sa vtedy volali vznešené oslavné diela, zvyčajne venované tým mecenášom, ktorí ich podporovali.

  

 

 

 

Z jeho tvorby je podnes jeho najvýznamnejším dielom Murices...sive Apologia (po latinsky napísaná ) kniha "Ostne...a či Obrana" vydaná v Púchove r. 1728, ktorá je ostrou reakciou na spis Michala Benczika "Novosima dialeta", ktorý napísal tento profesor na Trnavskej univerzite a v ňom označil Slovákov za potomkov Maďarmi podrobeného Svätoplukovho ľudu a tým chcel spochybniť rovnoprávnosť Slovákov v Uhorsku.

Baginova Obrana je prvým známym dielom o historických právach slovenského národa. Dielo je dostupné už aj v digitalizovanej podobe, ktorú možno zadarmo stiahnuť z edície Zlatý fond, sme.sk.

Ján B. Magin v ňom prvý poukázal na etnickú celistvosť slovenského národa, vymedzil jeho územie a hranice a zdôraznil svojprávnosť Slovákov. Maginova Obrana zaujala významné miesto v procese formovania slovenského národného povedomia. Dokazoval v ňom starobylosť a autochtónnosť Slovákov v Uhorsku, vyzdvihol cyrilometodské dedičstvo, čím položil základy národnouvedomovaciemu obrodeneckému zápasu, na čelo ktorého sa postavila generácia slovenskej inteligencie, ktorá pochádza z chudobných vrstiev národa.

Magin vo svojom spise, ktorý je vlastne dialógom rozvinul myšlienky o starobylosti a význame Trenčína, o rozšírenosti slovanských jazykov a tiež o slávnej minulosti Slovanov a Slovákov v Uhorsku.

Je to najstaršia politická, národná a kultúrna obrana Slovákov v Uhorsku, napísaná vzdelaným a rozhľadeným mužom, ktorý bol od roku 1731 titulárnym kanonikom nitrianskej diecézy.

V procese poznávania je Ján Baltazár Magin významná osobnosť, ktorá si zaslúži pozornosť a úctu v stĺporadí krehkých identít národa.

 

 

(Prameň informácií: z internetového portálu Osobnosti.sk, a edície Zlatý fond, sme.sk)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?