Správa o osude petície o filmovej Kolibe

Autor: Eduard Grečner | 15.3.2013 o 22:00 | (upravené 15.3.2013 o 22:10) Karma článku: 8,12 | Prečítané:  717x

O Petícii som informoval ministra kultúry Maďariča rozsiahlym sprievodným listom spolu s podpismi umelcov a občanov a uverejnil na tomto blogu. Do dnešného dňa (marec 2013) podpísalo petíciu 102 občanov a umelcov a podpisová akcia skončí 31. marcom 2013. Medzitým prišla z ministerstva kultúry SR odpoveď. Jej jadro ocitujem:

   

"Ministerstvo kultúry už v súčasnej dobe nedisponuje   dokumentáciou týkajúcou sa privatizácie Slovenskej filmovej tvorby - Koliba a zrušenie privatizácie považuje po uplynutí viac ako šestnástich rokoch z právneho hľadiska za neuskutočniteľné."

Namiesto ministra Maďariča list podpísal JUDr.Mgr. Martin Šmihla, riaditeľ Odboru kontroly a inšpekcie. Vybavuje Mgr.Koller/442.

Takáto je zásterka, ktorou sa (defitívne?) prikryla jedna z kultúrnych deviácií novodobých čias.

Vybavené? Odpoveď pre mňa žiaľ nie je prekvapujúca. Myslel som síce, že keď už vo vládnej koalícii v súčasnosti  nie je V.Mečiar, je istá minimálna nádej, že proces, ktorý petícia žiadala,t.j. zrušenie pohoršujúcej likvidácie filmových ateliérov v prospech dealerov, ktorí z majetku Koliby urobili stavenisko výnosných prepychových bytov (hoci tie výnosy z hektárov pôdy mohli živiť filmové umenie roky), na slovenskú kinematografiu ničím neprispeli. Možno pokojne povedať, že sa problematickou privatizáciou národnej kultúrnej inštitúcie, zastretou dnes vraj "neexistujúcou dokumentáciou" skutočne spáchal kultúrny zločin. Toľko k meritu veci. Petícia je a ostane mravným protestom podľa počtu súhlasných hlasov absolútnej menšiny občanov a umelcov. Výrazne v nej chýbajú reprezentatívne, špičkové mená slovenskej filmovej kultúry. Je možné si to vysvetliť iba tak, že nebolo možné verejne vystúpiť z vlastných minulých radikálnych postojov pri procese privatizácie, keď ostro a nepodmienečne žiadali vylúčiť z privatizácie štát. Chceli Kolibu sprivatizovať sami a maľovali štát ako čerta, ktorý by filmovú tvorbu zničil. Chápem, že taký prudký zvrat by bol nepríjemne očividný (hoci mnohí prudký zvrat v názoroch pokojne urobili v novembri 1989). Dnes však tí z nich, ktorí si založili súkromné firmy pre výrobu audiovizuálnych diel hlasito, naliehavo a treba povedať že presvedčivými argumentami žiadajú "štát" o zvýšenie nepostačujúceho príspevku na filmy (cez Audiovizuálny fond, ktorý je financovaný z prostriedkov štátu a tiež daní z príjmov v audiovízii pôsobiacich subjektov). Argumenty opierajú (správne!) o povinnosť štátu podporovať národnú kultúru. Pravdaže, teraz tie prostriedky "zlého" štátu smerujú už do súkromných rúk. A mimochodom v súčasnej vláde sú niektorí prebehlíci od V.Mečiara, ktorí sa podieľali na tej pochybnej privatizácii a majú (podľa informácie z foaf.sk o Štúdiu Koliba,a.s. , nazrite sami) aj jej akcie. Uvedomil som si, že v takejto situácii organizovať petíciu o zrušení nejasnej a intrigami opletenej privatizácie je možno donkichotské gesto. Prijímam túto výčitku v plnom rozsahu. Život človeka i spoločnosti sa skladá i z takýchto zanietencov a iba výnimočne sa v dejinách ich gesto uplatňuje. Ale prípad Jeana Rousseaua dosvedčuje, že aj výnimky platia. Rousseauova vízia o spoločenskej zmluve, považovaná Voltairom za rojčenie, podnes platí na celom svete. Niektoré veci naozaj nemožno natrvalo prejsť mlčaním.

Podpisovú akciu ako jej iniciátor týmto ukončujem a posledný deň kedy na mailovej adrese (eduard.grecner@chello.sk) je možné vyjadriť svoj súhlas s petíciou je 31. marec 2013.

Na záver v hlbokej úcte ďakujem tým, ktorí pochopili mravný význam protestu a pripojili svoj hlas.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Kepplovej

Ako sme začali chrániť neočkovaných (píše Zuzana Kepplová)

Čo je to falošná menšinovosť a prečo ju politici ľúbia.

Sme rodina sa Lengvarského snahe očkovať opäť otočila chrbtom

Ak Lengvarského zákon neprejde, očkovaným sa lockdown nevyhne.


Už ste čítali?